History

 Vodná fajka (šiša) a jej pôvod

História:

Šiša, sheesha (arab.), nargile (tur.), hookah (angl.), ghalyun (pers.) pochádza z Indie. Pôvodne mala pozostávať z bambusovej stonky zastoknutej do kokosového orecha. V 16. storočí sa šiša dostala do Osmanskej ríše, kde si získala veľkú popularitu. Odtiaľ sa rozšírila aj do vzdialených končín arabského sveta. Okolo vodnej fajky sa vytvorila spoločenská kultúra, ktorá pretrváva dodnes. Šiša sa v mnohých arabských krajinách stala pevnou súčasťou spoločenskej kultúry. Spoločné fajčenie vodnej fajky bolo, a podnes je, považované za symbol pohostinnosti. Vodná fajka vo svojej súčasnej podobe vznikla v Turecku. Odtiaľ sa rozšírila na západ, kde bola v 20. storočí akceptovaná ako alternatívna forma fajčenia tabaku.

Predovšetkým v Európe sa vodná fajka v súčasnosti teší rastúcej obľube. V mnohých mestách vznikli v poslednom období kaviarne a bary, v ktorých si môžete objednať aj šišu. Fajčí sa aj v parkoch či na iných verejných miestach odpočinku, predovšetkým sú to mladí ľudia. 

 

Pravidlá fajčenia vodnej fajky:

 Hoci tieto pravidlá mnohí fajčiari nedodržiavajú, zaujímavé sú už len z hľadiska tradície.

- Vodná fajka by sa mala fajčiť v spoločnosti. Individuálne fajčenie je síce možné, ale od nepamäti bolo fajčenie šiše spoločenskou udalosťou a vyjadrením pohostinnosti.

- Šiša by mala byť postavená na zemi. Je to zvyk, ktorý sa vyvinul postupne. V oriente by ste len sotva nenašli vodnú fajku postavenú na stole.  

- Svoju šišu nesmiete nikdy položiť vyššie ako ostatné vodné fajky, ktoré sa už nachádzajú v kruhu. Ostatní by to považovali za pohŕdanie a v spoločnosti by zavládla nepríjemná  atmosféra.

- Pri fajčení vodnej fajky by ste nemali zároveň fajčiť cigaretu. Znehodnotili by ste tým vôňu a chuť šiše ostatným a zároveň dali najavo svoju netrpezlivosť.

- Pri fajčení vodnej fajky hovorte potichu. Hlasná vrava a hektické pohyby narúšajú pokoj a  príjemnú atmosféru v lounge.

Hadicu nepodávajte susedovi priamo. Lepšie je ju položiť pred seba a priateľ si ju sám dočiahne.

- Plameňom vodnej fajky si nikdy nepripaľujte cigaretu. Lepšie je vybrať uhlík kliešťami a tak si pripáliť.

- Pri spoločnom fajčení by mal mať každý svoj vlastný hygienický náustok.

 

 

Free business joomla templates